جلوگیری از معالجه یک زندانی، اقدامی جنایتکارانه و مصداق شکنجه در حق او و خانواده اش می باشد. ما خواهان انتقال فوری آرش صادقی به بیمارستان و آزادی او هستیم.

۱۳۹۶ مرداد ۱۳, جمعه

گزارش جدید عفو بین الملل : ایران فریبکارانه تلاش میکند تا "مدافعین حقوق بشر" را "دشمن و خائن " معرفی کند!


عفو بین الملل همانطور که هفته گذشته قول داده بود، روز چهارشنبه ۱۱ مرداد،  گزارشی اعتراضی در مورد  وضعیت تعدادی از فعالان حقوق بشر منتشر کرد و بطور خاص بر وضعیت وخیم جسمی آرش صادقی دست گذاشت، این سازمان بین المللی اشاره کرد که از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ ، فشار بر علیه فعالین حقوق بشر بیشتر شده است.

 در این گزارش بطور ویژه  بر وضعیت وخیم آرش صادقی در زندان تاکید شده :

"یکی از شاخص ترین نمونه ها، وضعیت فعال حقوق بشرآرش صادقی است که بشدت بیمار میباشد. او در حال گذراندن ۱۹ سال زندان در رابطه با اتهامات مختلف و بطور خاص، برای دادن اطلاعات به سازمان عفو بین الملل و  گزارشگر ویژه سازمان ملل، همچنین به اعضای پارلمان اروپا در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران  بوده است. با وجود اینکه  وضعیت سلامتی او بسیار وخیم است، مقامات ایران بارها از انتقال او به بیمارستان در خارج  از زندان جلوگیری کرده اند.  به تلافی اعتصاب غذای او در اکتبر ۲۰۱۶ که در اعتراض به زندانی کردن همسرش گلرخ ایرایی، نویسنده رمان ( منتشر نشده )  سنگسار، صورت گرفت."

عفو بین الملل با این مقدمه که قوه قضائیه و سازمان های امنیتی اقدام به سرکوب سخت حقوق بشر در ایران  کرده اند، می نویسد:

" مدافعان حقوق بشر اغلب به عنوان " عوامل خارجی" و " خائنان" به اتهام " امنیت ملی" تحت تعقیب و محاکمه قرار می گیرند. و این ضربه ای است به وعده ی بهبود وضعیت حقوق بشر که در اولین انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی مطرح شده بود. بعضی از این فعالان حقوق بشر به بیش از ده سال زندان برای یک ارتباط ساده با سازمان ملل، اتحادیه اروپا یا سازمانهای حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل محکوم شده اند. "

فیلیپ لوتر مدیر بخش تحقیقات و امور حقوقی عفو بین الملل در خاورمیانه و آفریقا میگوید:  

" بسیار باورنکردنی و دردآور است، در زمانیکه مقامات ایران در مورد افزایش روابط خود با جامعه بین الملل بعد از توفق هسته ای حرف میزنند با فعالان حقوق بشر که با همین سازمانها تماس گرفته اند مانند جنایتکار رفتار می کنند. مقامات ایران به جای انتشار این شایعه فریبکارانه که فعالان حقوق بشر را تهدیدی برای امنیت ملی میداند، باید به نگرانی های قانونی آنها توجه کنند. آنها کسانی هستند که همه زندگی خود را برای ساختن یک جامعه انسانی و عادلانه به خطر انداخته اند. شرم آور است که آنها برای شجاعتشان اینگونه مجازات می شوند."  

در این گزارش از نرگس محمدی بعنوان مدافع برجسته حقوق بشر یاد شده که  به جرم ملاقات کاترین اشتون در سال ۲۰۱۴ ، او را  به  ۱۶ سال زندان محکوم کرده اند. همچنین از فعالان حقوق بشر: *راحله راحمی پور که به جرم پیگیری در مورد سرنوشت برادرزاده اش که بعد از بدنیا آمدن در زندان ناپدید شده است. اسماعیل عبدی و داوود رضوی که به دلیل تماس به سازمان های بین المللی در زندان هستند. علیرضا فرشی عضو اقلیت ترک در ایران که به ۱۵ سال زندان به جرم های مختلف از جمله نوشتن نامه به یونسکو، آتنا دائمی و امید علیشناس که در یک محاکمه ۴۵ دقیقه ای به ۱۴ و ۱۰ سال زندان محکوم شدند،  نام برده شده.


عفو بین الملل می نویسد که مدافعان حقوق بشری که پرونده آنها در این گزارش ارائه شده، در یک محاکمه ی ناعادلانه محکوم شده اند. آنها و وکلایشان در یک فضای ترس و وحشت و اقدامات توهین آمیز قرار دارند. وکلایی که از فعالین حقوق بشر دفاع می کنند، همواره در معرض آزار و اذیت قرار دارند و پروانه وکالتشان باطل و زندانی می شوند. بعنوان مثال عبدالفتاح سلطانی به دلیل دفاع شجاعانه اش از حقوق بشر از سال ۲۰۱۱ در حال گذراندن ۱۳ سال زندان میباشد.

فیلیپ لوتر تاکید میکند : " جامعه بین المللی و بطور خاص اتحادیه اروپا، نباید در برابر برخوردهای شرم آوری که با فعالین حقوق بشر در ایران انجام می شود، سکوت کنند. اتحادیه اروپا به جای مدارا با مقامات ایران،  باید بطور قاطع خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنهایی که به خاطر فعالیت های صلح آمیز و  حقوق بشری زندانی شده اند، شود و از ایران بخواهد به سوء استفاده از سیستم قضایی برای خاموش کردن صدای فعالین حقوق بشر  خاتمه دهد

گزارش عفو بین الملل با این جمله پایان می یابد :

عفو بین الملل با کمپین جهانی " شجاع " به  پایان دادن حملات علیه فعالین حقوق بشر در سراسر جهان فراخوان می دهد.

 عاطفه اقبال - 12 مرداد 96 برابر با 4 اوت 2017

با تشکر از تمام کسانی که پتسیون اعتراضی به عدم انتقال آرش به بیمارستان را امضا کردند. امیدوارم که خانم عاصمه جهانگیر هم در این رابطه اقدام کند.

*راحله راحمی پور خواهر حسین راحمی پور می باشد که در سال ۶۳ در زندان اوین اعدام شد. او به جرم جستجو در مورد محل دفن برادرش و ناپدید شدن برادرزاده اش در زندان اوین به دو سال زندان محکوم شده است. همسر حسین راحمی پور در هنگام دستگیری باردار بوده و نوزاد خود را در اوین به دنیا می آورد ولی چند روز بعد ماموران زندان به بهانه رسیدگی پزشکی او را از مادر جدا کرده و دیگر او را برنمی گردانند. مادر از زندان بعلت بیماری شدید قلبی آزاد میشود ولی تا کنون خبری از سرنوشت فرزندش ندارد!


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

کمپین برای آرش صادقی